Kříž smíření v Podlesí

V neděli 26. července 2020 vysvětil P. Kankara, duchovní správce Budišovské farnosti nový kříž smíření v Podlesí, na místě bývalého kostela sv. Mikuláše.

Podlesí je místní částí Budišova nad Budišovkou, ležící 5 km jihozápadně od města. Do roku 1949 bylo Podlesí středně velkou severomoravskou obcí nazývanou Šumvald - německy Schönwald. V současnosti zde žije již pouze 63 obyvatel a ves slouží převážně k rekreaci. Do r. 1965 na hřbitově u hlavní silnice stával kostel sv. Mikuláše, z něhož se zachovala pouze podlaha. Na místě oltáře je od r. 2015 umístěn balvan a na místě lodi lavičky. Dodnes se zachovalo schodiště a kamenný kříž. V údolí pod kostelem stojí Polzerova kaple. Nejstarší památkou je smírčí kříž ze 16.-17. století, umístěný ve svahu u č. p. 126.

Navigační souřadnice 49.7642369N, 17.5933617E

Foto Jiří Mikula