Vítkov

Kostely, kaple, kapličky

Přehled míst, kde se na Vítkovsku konají bohoslužby:

Kaplička ve Vítkově na Budišovské ulici


Na tehdejší Čermenské ulici (dnes Budišovská naproti Lídlu) stávala Boží muka, u kterých v 19. století místní sedlák postavil kapličku svaté Anny jako poděkování za uzdravení své dcery.

Na počátku našeho století byla stavba i vedle stojící kříž renovovány.

Z diskusí o historii kaple sv.Anny

Nejprve je zapotřebí uvést několik dostupných a věrohodných zdrojů, informací,které alespoň trošku vypoví něco málo co souvisí s historií nenápadné,ale o to zajímavější sakrální stavby, kapličky sv.Anny a Božích muk na Budišovské ulici našeho města.

V prvních mapových podkladech c.k. Rakouska, tzv.Císařské tisky z roku 1765, bylo umístění současné stavby kapličky označeno jako Boží muka, tj.kříž a okolo něj stromy. Kolem roku 1824 již byly zhotovoveny nově geometrické mapové podklady, kde bylo toto místo ještě zakresleno jako Boží muka. Až teprve v pozemkové mapě z roku 1860 se objevuje kaplička v půdorysném tvaru, jak jej známe dnes, včetně Božích muk, které zůstaly zřejmě nedotčeny provedenou stavbou kapličky. K tomuto časovému období se pojí zápis v pozemkové knize z roku 1880 zmiňující přepis na obec Wigstadtl (Vítkov) v roce 1874.

Z těchto útržků časových dat lze odvodit zhruba dobu vystavění kapličky v těsné blízkosti původních Božích muk pravděpodobně v období mezi roky 1800 -1860.

Jejího stavitele neznáme, pouze z vyprávění se dovídáme, že to byl sedlák, na jehož parcele byla kaplička postavena, a že ji postavil jako poděkování za vyslyšení úpěnlivé prosby o uzdravení dcerky z těžké nemoci.

Zvláštní na této kapličce a zcela ojedinělé je to, že uvnitř jsou vetknuty kameny do ostění s poděkováním našich rodáků za vyslyšení proseb v průběhu let, se kterými se obraceli k patronce kapličky sv.Anně.

V současné době je stavba kapličky opravena a je tedy zabezpečena stavebně a jak můžeme doufat i duchovně na další léta. Je nutné připomenout i existenci Božích muk. Víme, že byla součástí tohoto místa po celou dlouhou dobu a byla opravována po válkách minulého století. Naposledy, dle zápisu ve farní kronice z roku 1958, je zmínka o celkové opravě, výměně dřeva, plechového korpusu a malby. Tyto nutné práce již prováděli nově příchozí občané města po vysídlení německého obyvatelstva. Stav trval až do devadesátých let minulého století, kdy zřejmě vlivem počasí došlo k totálnímu poškození kříže a jeho likvidaci. Není však známo kdy a kdo jej odstranil. V roce 2019 byla Boží muka obnovena v podobě, jakou si pamatují naši starší spoluobčané, takže se všichni opět můžeme obdivovat křesťanské lidové architektuře. Zásluhu na stavební renovaci mají všichni,kdo přiložili ruce k dílu a všichni,kteří ji podpořili svými finančními dary a přímluvami vedoucími ke zdaru všech prací. Děkuji všem za realizační tým. Vít Satke.

 


Navigační souřadnice 49.7764381N, 17.7481539E.

 




 

Návrat zpět na přehled kostelů

 

Toplist.cz