Vítkov

Kostely, kaple, kapličky

Přehled míst, kde se na Vítkovsku konají bohoslužby:

Kaple svatého Josefa v Prostředním Dvoře


Obec Prostřední Dvůr se nachází přibližně 2,5 km východně od Vítkova. První zmínka o něm pochází z roku 1806. V roce 1919 byl připojen současně s osadami Nýtek a Veselka k městu Horní Ves a stal se tak součástí dnešního města Vítkova. K 1. březnu 1950 stálo v Prostředním Dvoře 33 domů a žilo zde 122 obyvatel, podle sčítání lidu z 1. prosince 1970 zde bylo 28 domů a 108 obyvatel. K 1. lednu 2000 v Prostředním Dvoře žilo 83 osob.
Kaple sv. Josefa se nachází ve středu obce, vklíněná mezi rodinné domy. Přestože se jedná o drobnější jednolodní stavbu, její sedlová střecha s věžičkou je viditelná zdaleka, je nejvyšší v místě i v okolí. Význam sv. Josefa, tesaře z Nazaretu, všichni známe z Bible. Nejstarší zmínky o uctívání tohoto velmi oblíbeného lidového světce jsou obsaženy již v kalendářích z 8. a 9. století. Od roku 1621 slaví svůj svátek 19. března. Roku 1645 byl prohlášen patronem Čech a roku 1870 byl dokonce prohlášen patronem církve. Sv. Josef drží ochrannou ruku nad manželskou láskou, rodinou a dětmi, pomáhá v těžkých situacích. Vyznačuje se prostotou, tichostí a skromností. Stejně jako kaple v Prostředním Dvoře, která je mu zasvěcena.

Objekt byl postaven již v roce 1888 v době působení faráře Ferdinanda Maneka. Jeho působení ve Vítkově nebylo příliš dlouhé (1881-1890), a přesto byl první, který se chopil myšlenky vystavět ve Vítkově nový kostel a roku 1882 dokonce založil spolek pro jeho postavení. Se stejnou silou se věnoval záměru výstavby kaple v Prostředním Dvoře, kde do té doby nebyla žádná jiná církevní stavba. Město Vítkov a farníci podpořili stavbu tím, že věnovali stavební kámen a dříví, a tak byla stavba ukončena před 1. srpnem roku 1888. Ihned poté žádal farář Manek konzistoř v Olomouci o povolení jejího vysvěcení. Odpověď konsistoře citujeme, protože z pohledu dnešního čtenáře je úsměvná: “… farní úřad musí nejprve písemně potvrditi, že kaple má všechno ke sloužení mše svaté, zvláště oltář a ostatky svatých, že je z venku i uvnitř přiměřeně vyzdobena a pořízen inventář. Dále že je nutný písemný závazek osady, řádně ověřený nadřízenými úřady a že budou poskytovati knězi povoz, kdykoliv bude v kapli konati bohoslužby. Konečně má farní úřad stanoviti přesné dny, kdy se budou v kapli každoročně konati bohoslužby. Musejí to býti dny všední a má jich býti co nejméně, protože velký počet jest opravdu velkým břemenem …“
Dne 13. října 1888 bylo konečně uděleno povolení a kaple mohla být vysvěcena. Z dochovaných kostelních účtů je zřejmé, že osadníci z Prostředního Dvora založili hned v roce vybudování kaple zvláštní fond na její udržování. Stavba se pak dlouho těšila veliké péči místních občanů i pozornosti církve. S postupem času však začala chátrat a v současné době se již téměř nevyužívá. S ohledem na útulnost jejího interiéru je velká škoda, že nemůže sloužit veřejnosti. Přejme jí proto, aby ji znovu potkaly lepší časy a její prostory se mohly opět zaplnit.

Kateřina Skalíková


Navigační souřadnice 49.7855511N, 17.7886022E.

 


 

Návrat zpět na přehled kostelů

 

Toplist.cz