Vítkov

Kostely, kaple, kapličky

Přehled míst, kde se na Vítkovsku konají bohoslužby:

Socha sv.Floriana u farní zahrady


Z časopisu Vítkovský zpravodaj 1/2005:

Pokud byste hledali sochu sv. Floriána, je umístěna u katolické fary, blízko starého kostela. Původně stála na Budišovské ulici, v místě dnešní panelové zástavby. Sv. Florián nepatří k typicky českým světcům, jako jsou např. sv. Václav, sv. Vojtěch nebo sv. Prokop. Je znám hlavně v Rakousku a Bavorsku.

Narodil se v městě Emži, nedaleko Vídně. Původně byl římským vojákem, který se obrátil na křesťanství. V době pronásledování křesťanů, za římského císaře Diokleciána byl v r. 303 mučen a nakonec mu podle legendy uvázali na krk mlýnský kámen a utopili ho. Kolemjdoucí objevili jeho mrtvé tělo, jež bylo sledováno orlem, dokud jej neodnesli k pohřbení.

Sv. Florián je vnímán jako ochránce proti požáru, protože zázračně uhasil plameny hořící budovy, či celého města jediným vědrem vody a bývá pokládán za patrona hasičů. V souladu s touto tradicí bývá zobrazován jako římský voják nebo středověký rytíř, někdy nese korouhev s křížem nebo mlýnský kámen, případně drží vědro či džbán, z něhož leje vodu na hořící dům.

Vítkovský Florián je starosvětsky vyhlížející mužská postava, která je umístěna na kvádrovém podstavci a poměrně vysokém sloupu. Patka i hlavice sloupu jsou okrouhlé, samotný sloup je oválný, hladký, bez žlábkování. Vzhledově se sloup blíží antickým slohům, které jsou jednoduché a elegantní. Samotná socha je pečlivě vypracovaná, včetně detailů. Mužská postava v brnění a s chrániči na holeních a předloktí svírá v pravé ruce korouhev a v levé vědérko, z něhož leje vodu na hořící domek u svých nohou. Na hlavě má přilbu s chocholem a je zahalena do dlouhého pláště, sepnutého u krku.

Socha pochází z druhé poloviny 18. století, podstavec je patrně z mladšího data. Je zhotovena z jemnozrnného pískovce a tvoří současně s podstavcem cca 4m vysoký sloup. Tehdejší němečtí obyvatelé Vítkova k ní měli zřejmě blízký vztah. Možná, že její zhotovení nějak souviselo se vznikem organizace hasičů. Podle církevního kalendáře je sv. Floriána 4. května. Toho dne má svátek Květoslav, což je jméno, které vzniklo jako český překlad původně italského jména Florián, tzn. oslavující květy, popř. kvetoucí. Lidová pranostika k tomuto dni dodává: Déšť sv. Floriána je ohňová rána.

Mgr. Hana Vejvodová, vyučující dějepisu

Na původně Čermenské ulici (dnes Budišovská) nechali manželé Cuculinovi v r. 1825 postavit u svého domu č. 76 sochu svatého Floriana.
Socha byla v září roku 1949 znovu posvěcena tehdejším vítkovským farářem P. Bohumilem Zaňkou.
Ve farní kronice se ze zápisu v r. 1978 dočteme: Pro rozsáhlou výstavbu panelákových domů byl 12. 6. 1978 přemístěn sloup sv.Floriána z Budišovské ulice na roh farské zahrady. Při této akci se „podařilo“ ulomit světci hlavu. Místní kameník p. Szturc poškození opravil. Na novém místě se sloup lépe vyjímá než na původním.

Nová renovace sochy i sloupu byla dokončena v červenci 2007. V předminulé zimě totiž do škvíry okolo navrtaného čepu (oprava při přemístování v r. 1978) zatekla voda, která následně zmrzla a odlomila polovinu hlavy.

Foto z archivu Z. Dostála a J.Pruska:

 






 

Návrat zpět na přehled kostelů

 

Toplist.cz