Historie vítkovské fary

Cestou ke hřbitovu ji nemůžete minout. Nedaleko náměstí stojí na svých pevných kamenných základech skromně vyhlížející patrová stavba, která pamatuje již velmi mnoho. Nad hlavní dveře jí stavitelé poznačili letopočet jejího vzniku - ANNO MDCCIII - a od té doby slouží svým uživatelům.

O její výstavbu se zasloužili tehdejší farář Ignác Isidor Ferdinand Scholz a pastýř panství Lorenz Bernard Schőnovsky. Za působení faráře Scholze ve Vítkově v letech 1695 - 1704 byla fara dokončena v té velikosti, v jaké se dochovala dodnes.

Objekt byl vystavěn na místě původní staré farní budovy, která byla roku 1690 již velmi poškozena a nešla opravit. Náklady na stavbu tehdy zčásti hradilo město, přifařené obce a také zástavní věřitel panství Karl Franz von Wipplar.
Jak je zaneseno v dochovaných záznamech, byla nová fara prostorná, zděná patrová stavba s dvorem, chlévy a zahradou; k faře tenkrát patřil i kus orného pole a louka.
Dále je v záznamech uvedeno, že v roce 1723 byla fara opravena a v roce 1904 přestavěna. V roce 1947 byly provedeny nové omítky na budově i hospodářských staveních, byly vymalovány pokoje a zezadu přistavěna nová veranda. V roce 1952 byla opravena střecha, která pak musela být znovu obnovena po vichřici v lednu 1955. V roce 1977 byla zkolaudována nová garáž ve spodní části pozemku. O rok později bylo vybudováno ústřední topení a v roce 1991 přistavěn krbový komín. Poslední větší úpravy v interiéru byly provedeny v letech 2004 - 2007.

Faru od poloviny 20. století chrání i sv. Florián, jehož socha zde byl přemístěna z ulice Budišovská (dříve Čermenská).

Kateřina Skalíková, MěÚ Vítkov