Aktivní stránka:  Kostely, kaple >  Klokočov - kostel

Ví někdo, kdo to byl Hans Kudlich?

Nedávno jsme si připomněli výročí 160 let od zrušení nevolnictví. O zrušení se zasloužil i rodák z Úvalna (okr. Bruntál) jménem Hans Kudlich (1823 – 1917), který jako nejmladší poslanec Vídeňského sněmu v roce 1848 byl spoluautorem návrhu zákona na zrušení poddanství, který vstoupil v platnost podpisem císaře Ferdinanda.

Po revolučních událostech, kterých se Kudlich aktivně zúčastnil, upadl u nového císaře Františka Josefa 1. v nemilost. Sněm byl rozpuštěn a poslanci byli zatýkáni. Hans Kudlich uprchl do Německa a potom do Švýcarska, kde dostudoval a oženil  se. Mezi tím byl v Rakousku odsouzen k trestu smrti a ze Švýcarska byl vyhoštěn. Odjel proto do Ameriky a usadil se v Hokebonu (stát New Jersey), kde provozoval lékařskou praxi. Byl činný v politice, ve spolcích a dosáhl významného společenského postavení. Do rodného Úvalna se během života ještě vrátil, ale necítil se tam už doma. Zemřel v Hokebonu ve svých 94 letech. Jeho zásluhou proběhly na venkově velké společenské změny a byl nazýván „Osvoboditel sedláků“.

S Hansem Kulichem nás spojuje pan Rudolf Vögler z rakouské obce Herrnbaumgarten,  se kterým nás pojí přátelství. Tento vitální penzista, velký znalec historie a propagátor Hanse Kudlicha, má  rodinné kořeny v Klokočově. Již poněkolikáté zorganizoval několikadenní autobusový zájezd z Rakouska do Úvalna na oslavy jubilea Hanse Kudlicha. Při této příležitosti se u nás v Klokočově zastavili a prohlédli si  kostel sv. Ondřeje. Účastníky zájezdu jsme seznámili se současným stavem a probíhajícími opravami. Setkání zpestřila hrou na housle Marie Kučerková z Klokočůvka a výklad pana Vöglera o jeho vztahu ke Klokočovu a zajímavostech kostela.

Znovu jsme se sešli ještě v neděli 31. srpna v Úvalně na mši svaté a setkání  příznivců Hanse Kudlicha v jeho rodném domě, za účasti mnoha oficiálních hostí z Česka, Polska a Rakouska. Prohlédli jsme si rodný dům - nyní je tam museum, rozhlednu Hanse Kudlicha jejich rodinný hrob.

Pěkný den, který jsme tam prožili, mě vybízí Vám doporučit toto místo jako tip na výlet.

Kučerka Pavel, Klokočov