ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST VÍTKOV
farní kostel nanebevzetí panny marie

  


Aktivní stránka:  Fotogalerie 2020 >   Podlesí  

 

Kříž smíření


Nejdříve citujeme z webových stránek
https://www.hrady.cz/index.php?OID=14458 :

"Podlesí je místní částí Budišova nad Budišovkou, ležící 5 km jihozápadně od města. Do roku 1949 bylo Podlesí středně velkou severomoravskou obcí nazývanou Šumvald - německy Schönwald. V současnosti zde žije již pouze 63 obyvatel a ves slouží převážně k rekreaci. Do r. 1965 na hřbitově u hlavní silnice stával kostel sv. Mikuláše, z něhož se zachovala pouze podlaha. Na místě oltáře je od r. 2015 umístěn balvan a na místě lodi lavičky. Dodnes se zachovalo schodiště a kamenný kříž. V údolí pod kostelem stojí Polzerova kaple. Nejstarší památkou je smírčí kříž ze 16.-17. století, umístěný ve svahu u č.p. 126."

Poznámka na okraj:  Tato stránka se týká "kříže smíření", ne však "smírčího kříže". Smírčí kříž se stavěl z rozhodnutí soudu, za provinění jednotlivce.

Tak tomu bylo až do neděle 26. července 2020, kdy byli farníci i ostatní pozváni na vysvěcení nového kříže smíření - pozvánka je vedle.

P. Mgr. Jozef Kankar, duchovní správce farnosti Budišov n. B., vysvětil tento kovový kříž v kameni, který je umístěn na místě bývalého kostela sv. Mikuláše.
O smyslu či významu kříže smíření je snad zbytečné mluvit (za válku, odsuny, odpuštění...) - jako křesťané to jistě dobře chápeme.

A tak se jen podívejte na několik fotografií, které na místě vysvěcení pořídil Jiří Mikula. 

Nejdříve kříž celkově

 

4 fotografie z vysvěcení

                                     

2 fotografie detailů na kříži -  český a německý symbol

     

2 fotografie zbytků podlahy kostela sv. Mikuláše

     
 

TOPlist

Jakékoliv připomínky, návrhy změn, doplnění, nové zprávy apod. přivítá
Římskokatolická farnost Vítkov

© 2006

Aktualizace stránky:
02. 08. 2020